Острог працює, Острог святкує

04.06.2019

На минулому тижні в Острозі відбулося кілька подій, які стали цікавими для громади. Тож на них побувала кореспондент "Вільного слова" Анна ЛЕГКА. Сесія міської ради не така вже й неординарна подія. Однак нещодавно з’явилася інформація, що Розваж бажає приєднання до міста обласного значення Острог. Отже, і на Острожчині розпочався процес децентралізації. До початку сесії була ще одна година і мер Острога люб’язно погодився дати інтерв’ю з цього приводу.

– В Україні процес децентралізації розпочато з 2014 року. А підписання Президентом Закону про добровільне приєднання територіальних громад до міст обласного значення значно спростило процедуру утворення ОТГ для таких міст як Острог. Однак чи є на сьогодні вигідним об’єднання для навколишніх сіл і самого Острога?

– Реформа децентралізації потрібна нашому району. – вважає міський голова Острога Олександр Шикер. – Громада повинна бути самодостатньою. Наше місто не має нині достатньої кількості підприємств, які б могли забезпечити острожан робочими місцями та платили б податки до бюджету міста. Так само мало виробництва і по сільських радах. До цього часу усі податки від тих підприємств ідуть до районного бюджету. А видатки розпорошуються відповідно по всьому району. А так, у разі об’єднання в ОТГ, підприємство працюватиме на розбудову того населеного пункту, в якому розташоване. Ось вам переваги децентралізації. Оскільки в Острозі та Острозькому районі витрати бюджету перевищують його доходи, то держава виплачує дотації. Тому місту теж вигідно приєднувати громади, які мають у себе будь-яке виробництво. Складніше, коли територіальна громада не має ніякого господарства. Тоді потрібно вирішити, чи зможе місто фінансово забезпечити територіальну громаду, яка не приноситиме доходів в ОТГ.

– Яким, на ваш погляд, буде «Великий Острог»?

– Стратегічне бачення розвитку великого міста – мати територію для розширення, для планування свого, перш за все, економічного розвитку. Тож це ще один плюс для міста – розширення території. Адже місто без додаткової площі немає перспектив для розвитку.

– Яка вигода для сіл, котрі приєднаються до Острога, чи стане життя селян комфортнішим, чи зможуть вони відчути себе містянами?

– У разі створення ОТГ держава автоматично передає громаді 60% податку з доходів фізичних осіб. Ці кошти об’єднаній громаді надходять з початком нового бюджетного року. Також державою передбачено субвенцію на формування інфраструктури. Однак, для того, щоб отримати кошти, потрібно мати проект розвитку цієї сфери. Рішення про надання коштів приймає спеціальна комісія створена при Мінрегіоні. Тобто основний позитив об’єднання громади і приєднання до міста – це децентралізація управління фінансами. Відповідно, право розпоряджатися коштами на власний розсуд. Так приєднане село матиме вищий рівень послуг для населення, залучатиме інвестиції та розвиватиме інфраструктуру.

– Хто може приєднатись до Острога?

- Право добровільно приєднатися до Острога можуть використати сільські та селищні територіальні громади, які мають спільні межі з містом, та інші територіальні громади, що визначені в перспективному плані формування територій громад області. Спочатку, логічно, приєднаються громади, які межують з містом обласного значення. Потім приєднатися можуть й інші. У перспективному плані передбачено, що до Острога приєднається більша частина району. Уже кілька сільських рад прийняли рішення, які надають згоду на створення об’єднаної територіальної громади з центром у місті Острог.

– Ви зауважили, що центр майбутньої ОТГ – Острог – зважатиме на спроможність громади і віддтак прийматиме рішення, чи варто приєднувати її... Але ж, куди правди діти, в районі є більш багаті сільські ради, є менш заможні і більш віддалені від районного центру. Що робити тамтешнім жителям, адже вони також заслуговують на гідне життя й розвиток самих сіл?

– Безперечно, в кожній сільській раді є різні населені пункти. Декотрі з них потребують більших вливань у розвиток інфраструктури. І, звісно, їх ніхто не залишить напризволяще. Треба стимулювати розвиток підприємництва на місцях. Утворення ОТГ – це не означає миттєвих благ, як дехто думає. Це означає важку працю, як показав досвід уже сформованих громад. Щодо надання адміністративних послуг, то згідно з форматом праці в ОТГ, послуги йдуть до людей. На місцях будуть обрані старости і саме вони отримають повноваження видавати різноманітні довідки. Якщо село обрало собі старосту – їхати у місто не доведеться.

...А тим часом місто вирішує свої злободенні питання. Почала свою роботу чергова сесія міської ради. Тож депутати почали шукати шляхи забезпечення місцевих шкіл необхідним навчальним приладдям, про благоустрій міста, підготовку до зими, розглянули кілька депутатських звернень та нагородили творчу та ініціативну молодь міста грамотами за участь у благодійництві...

2 червня відбулося святкування Дня міста Острог. І ми пересвідчилися, що містечко зовсім не промислове. Тут роблять ставку на туристичний напрямок, культурний розвиток містян. Задля цього працюють чимало мистецьких шкіл, творчих колективів міста. Отож, острожани вміють попрацювати, вміють і відпочити. Про це читайте на сторінках "Вільного слова"

 

Анна ЛЕГКА

ОРГАНИ ВЛАДИ
 
МІСТА ПОБРАТИМИ

Місто побратим - Берунь

Місто побратим - Сандомир

Місто побратим - Гнев

Місто побратим - Моравський Берунь
 
БАНЕРИ
Програма дердавної підтримки енергоефективності

Національної дитяча гаряча лінія

Офіційний веб-сайт Державного реєстру виборців


Національний університет «Острозька академія»

Будівельна компанія «Вежа»

Острозька фабрика художньої кераміки

Шлях Гедеміновичів