Чужих дітей не буває!

26.09.2018

День усиновлення - це свято, яке відзначається 30 вересня в день пам’яті святих мучениць Віри, Надії, Любові та їх матері Софії.  Це свято життєвої мудрості та досвіду, свято великої душі та великого терпіння, а головне милосердя та любові. Віра, Надія і Любов, які уособлюють головні християнські чесноти, втілюють ідеали мудрості й відкритого серця, безсумнівно, є добрими покровителями цього особливого свята. День усиновлення дітей встановлений, ураховуючи суспільну значущість усиновлення в забезпеченні права кожної дитини на виховання в сім’ї, з метою підтримки та розвитку національного усиновлення згідно з Указом Президента України від 27 листопада 2008 року. День усиновлення – свято всіх усиновлювачів, опікунів, прийомних батьків, батьків-вихователів, котрі прийняли до своїх родин дітей, які за різних обставин втратили рідні сім’ї.

Усиновлення - це прийняття дитини у свою сім'ю на правах дочки або сина, що здійснене на підставі рішення суду. Усиновлення є пріоритетною формою влаштування дитини, що передбачає побудову постійних і стабільних відносин між дитиною і батьками. При такій формі влаштування дитина втрачає статус дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування, але набуває справжніх батьків «назавжди» з усіма правами та обов'язками, як між біологічними батьками та дітьми.

Особи, які можуть бути усиновлювачами

1. Усиновлювачем дитини може бути дієздатна особа віком не молодша двадцяти одного року, за винятком, коли усиновлювач є родичем дитини.

2. Усиновлювачем може бути особа, що старша за дитину, яку вона бажає усиновити, не менш як на п'ятнадцять років.

У разі усиновлення повнолітньої особи різниця у віці не може бути меншою, ніж вісімнадцять років.

3. Усиновлювачами можуть бути подружжя, а також особи, зазначені у частинах п'ятій та шостій цієї статті.

Усиновлювачами не можуть бути особи однієї статі.

4. Особи, які не перебувають у шлюбі між собою, не можуть усиновити одну і ту ж дитину.

Якщо такі особи проживають однією сім'єю, суд може постановити рішення про усиновлення ними дитини.

5. Якщо дитина має лише матір, вона не може бути усиновлена чоловіком, з яким її мати не перебуває у шлюбі.

Якщо дитина має лише батька, вона не може бути усиновлена жінкою, з якою він не перебуває у шлюбі.

Якщо такі особи проживають однією сім'єю, суд може постановити рішення про усиновлення ними дитини.

6. Якщо дитина має лише матір або лише батька, які у зв'язку з усиновленням втрачають правовий зв'язок з нею, усиновлювачем дитини може бути один чоловік або одна жінка.

7. Кількість дітей, яких може усиновити один усиновлювач, не обмежується.

 Не можуть бути усиновлювачами особи, які:

1) обмежені у дієздатності;

2) визнані недієздатними;

3) позбавлені батьківських прав, якщо ці права не були поновлені;

4) були усиновлювачами (опікунами, піклувальниками, прийомними батьками, батьками-вихователями) іншої дитини, але усиновлення було скасовано або визнано недійсним (було припинено опіку, піклування чи діяльність прийомної сім'ї або дитячого будинку сімейного типу) з їхньої вини;

5) перебувають на обліку або на лікуванні у психоневрологічному чи наркологічному диспансері;

6) зловживають спиртними напоями або наркотичними засобами;

7) не мають постійного місця проживання та постійного заробітку (доходу);

8) страждають на хвороби, перелік яких затверджений Міністерством охорони здоров'я України;

9) є іноземцями, які не перебувають у шлюбі, крім випадків, коли іноземець є родичем дитини;

10) були засуджені за злочини проти життя і здоров'я, волі, честі та гідності, статевої свободи та статевої недоторканості особи, проти громадської безпеки, громадського порядку та моральності, у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів, а також за злочини, передбачені статтями 148, 150, 150-1, 164, 166, 167, 169, 181, 187, 324, 442 Кримінального кодексу України, або мають непогашену чи не зняту в установленому законом порядку судимість за вчинення інших злочинів;

11) за станом здоров'я потребують постійного стороннього догляду;

12) є особами без громадянства;

13) перебувають у шлюбі з особою, яка відповідно до пунктів 3-6, 8 і 10 цієї статті не може бути усиновлювачем.

2. Крім осіб, зазначених у частині першій цієї статті, не можуть бути усиновлювачами інші особи, інтереси яких суперечать інтересам дитини.

ЯКІ ПОДАЛЬШІ КРОКИ?

 

КРОК 1. Вам необхідно звернутися до служби у справах дітей за місцем свого проживання (реєстрації). Тут Ви зможете отримати детальну консультацію фахівців, де Вам розкажуть про порядок і умови усиновлення, про права та обов'язки кандидатів в усиновлювачі та усиновлювачів, правові наслідки усиновлення.

Пакет документів:

- заява про взяття на облік кандидатів в усиновителі;
- копія паспорта;
- довідка про заробітну плату за останні 6 місяців або копія декларації про доходи за попередній календарний рік, засвідчена органами податкової служби;
- копія свідоцтва про шлюб, якщо Ви перебуваєте в шлюбі;
- висновок про стан здоров'я (форму Ви зможете отримати у фахівця служби у справах дітей);
- довідка про наявність чи відсутність судимості, видана органами внутрішніх справ за місцем проживання;
- копія документа, що підтверджує право власності або користування житловим приміщенням.

Термін дії документів - 1 рік з дня їх видачі, якщо інше не передбачено законодавством України.

КРОК 2. Протягом 10 робочих днів служба у справах дітей після отримання всіх документів складає акт обстеження Ваших житлово-побутових умов і перевіряє, надані документи. На підставі документів та співбесіди розглядається питання про можливість стати усиновлювачем. У разі позитивного висновку - Вас поставлять на облік кандидатів в усиновлювачі.

КРОК 3. За бажанням або за рекомендацією служби у справах дітей Ви зможете пройти навчання з питань виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.
Термін навчання уточніть у фахівця служби у справах дітей: у кожному регіоні він може бути різним.


КРОК 4. Вам на руки видається висновок про можливість бути усиновлювачем і, разом з ним, повертаються документи, які Ви надавали, із зазначенням Вашого облікового номера.

Термін дії висновку про можливість бути усиновлювачем дійсний 1 рік з моменту видачі, він може бути продовжений, але не більше, ніж ще на 1 рік.

КРОК 5. Отримання інформації про дітей, які можуть бути усиновлені. Ви повинні звернутися в службу у справах дітей, в якій перебуваєте на обліку, або до обласної служби у справах дітей або до Департаменту захисту прав дітей та усиновлення Мінсоцполітики. Вам покажуть фотографію і розкажуть про стан здоров'я дитини, її розумовий та фізичний розвиток, а також: чи є у неї брати / сестри.

КРОК 6. Після отримання інформації про дитину Вам видадуть направлення до служби у справах дітей за місцем перебування дитини для організації знайомства з нею.

Термін дії направлення становить 10 робочих днів від дати видачі. У разі необхідності, він може бути продовжений, але не більше ніж на 10 робочих днів.

КРОК 7. Знайомство з дитиною. Ви зустрінетеся з дитиною і отримаєте більш повну інформацію про неї.

КРОК 8. У разі, якщо Ви приймаєте рішення про усиновлення цієї дитини, Вам потрібно написати заяву в службу у справах дітей за місцем перебування дитини.

КРОК 9. Служба у справах дітей за місцем перебування дитини протягом 10 робочих днів (з моменту надходження заяви) готує проект висновку про доцільність усиновлення та відповідність його інтересам дитини. Цей висновок видається Вам на руки для надання його до суду разом з іншими документами.

КРОК 10. Розгляд справи в суді.


КРОК 11. Передача дитини в сім'ю.

 

 

    Доброта і любов – головне, що ми повинні дарувати дітям , адже діти – це наша надія і наше майбутнє. Щоб ця надія здійснилася, ми, дорослі, повинні пам’ятати про свою відповідальність піклуватися про кожну дитину, особливо про дітей, які залишилися без батьківського піклування.

Галина Ковальчук
начальник служби у справах дітей
виконкому Острозької міської ради

ОРГАНИ ВЛАДИ
 
МІСТА ПОБРАТИМИ

Місто побратим - Берунь

Місто побратим - Сандомир

Місто побратим - Гнев

Місто побратим - Моравський Берунь
 
БАНЕРИПрограма дердавної підтримки енергоефективності

Національної дитяча гаряча лінія

Офіційний веб-сайт Державного реєстру виборців


Національний університет «Острозька академія»

Будівельна компанія «Вежа»

Острозька фабрика художньої кераміки

Шлях Гедеміновичів