Варто знати при прийнятті спадщини!

16.05.2018

Досить часто у людей виникають питання щодо оплати та оподаткування при оформленні спадщини. З цього приводу повідомляємо, що за видачу свідоцтва про право на спадщину в державних нотаріальних конторах:

стягується державне мито в розмірі, затвердженому Декретом Кабінету Міністрів України № 7-93 від 21.01.1993 року «Про державне мито»; справляється плата за надання додаткових платних послуг в розмірах, встановлених Тарифами за надання державними нотаріусами додаткових послуг правового характеру, які не пов’язані із вчинюваними нотаріальними діями, а також послуг технічного характеру, затверджені наказом управління юстиції.

Що ж стосується приватної нотаріальної практики, то приватними нотаріусами за видачу свідоцтва про право на спадщину справляється плата, розмір якої визначається за домовленістю між нотаріусом та громадянином або юридичною особою, відповідно до ст. 31 Закону України «Про нотаріат».

Також окремо стягується реєстраційний збір за проведення державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, розмір якого затверджений Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

Підсумковий розмір оплати за оформлення спадщини залежить від складності наданих консультацій, кількості зроблених запитів в межах спадкової справи, кількості виготовлених документів та виданих свідоцтв про право на спадщину.

Питання ж оподаткування спадщини врегульоване ст. 174 Податкового кодексу України.

Порядок оформлення спадщини та ставка оподаткування для близьких родичів спадкодавця, які є членами сім’ї другого ступеня споріднення визначені в Законі України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування спадщини»

Відповідно до п. 14.1.263 ст. 14 Податкового кодексу України, членами сім’ї фізичної особи першого ступеня споріднення для цілей оподаткування вважаються її батьки, її чоловік або дружина, діти такої фізичної особи, у тому числі – усиновлені.

Членами сім’ї фізичної особи другого ступеня споріднення для цілей оподаткування вважаються її рідні брати та сестри, її баба та дід з боку матері і з боку батька, онуки.

Ставка податку за Податковим кодексом України

Категорія спадкоємців

Об’єкти спадщини

Ставка податку 0 %

Військовий збір не сплачується

Члени сім’ї спадкодавця першого ступеня споріднення, громадяни України – діти, в тому числі усиновлені, батьки, чоловік або дружина

Будь-який об’єкт спадщини

Члени сім’ї спадкодавця другого ступеня споріднення, громадяни України – рідні брати та сестри, дід та баба, онуки

Будь-який об’єкт спадщини

Ставка податку 5 %,

+ сплачується військовий збір 1,5 %

Інші спадкоємці, які не відносяться до членів сім’ї спадкодавця першого та другого ступеня споріднення, громадяни України

Будь-який об’єкт спадщини

Ставка податку 18 %,

+ сплачується військовий збір 1,5 %

Будь-який спадкоємець, незалежно від ступеня споріднення, який успадковує майно спадкодавця – нерезидента (якщо померлий не був громадянином України) або якщо майно успадковується будь-яким спадкоємцем – нерезидентом (який не є громадянином країни).

До цієї категорії спадкоємців входять і діти спадкодавця, які є громадянами інших держав

Будь-який об’єкт спадщини

У разі спадкування будь-яких об’єктів спадщини, які оподатковуються за нульовою ставкою, оціночна вартість таких об’єктів з метою оподаткування не визначається.

В інших випадках, отримання доходів у вигляді об’єктів спадщини, об’єктом оподаткування є оціночна вартість таких об’єктів, визначена відповідно до закону (п.174.8 ст.174 ПКУ). На спадкоємців-нерезидентів обов’язок по сплаті податку та військового збору покладається до видачі свідоцтва про право на спадщину. Інші спадкоємці можуть сплатити нараховані суми податків як до видачі свідоцтва про право на спадщину, так і в наступному році. Особами, відповідальними за сплату (перерахування) податку до бюджету, є спадкоємці, які отримали спадщину.

Інформація підготовлена в рамках реалізації проекту «Я МАЮ ПРАВО!».

 

Начальник відділу

«Острозьке бюро правової допомоги»                                                                        М.Шаповал

ОРГАНИ ВЛАДИ
 
МІСТА ПОБРАТИМИ

Місто побратим - Берунь

Місто побратим - Сандомир

Місто побратим - Гнев

Місто побратим - Моравський Берунь
 
БАНЕРИПрограма дердавної підтримки енергоефективності

Національної дитяча гаряча лінія

Офіційний веб-сайт Державного реєстру виборців


Національний університет «Острозька академія»

Будівельна компанія «Вежа»

Острозька фабрика художньої кераміки

Шлях Гедеміновичів