Складна і суперечлива наша історія. Непросто жилося українцям як із східними, так і західними сусідами. Було різне. У 1939 році за сумнозвісним пактом Молотова-Ріббентропа, майже в одну мить, на зміну польській владі в Острог прийшла радянська. Мало хто у часи панування комуністичної ідеології згадував, що трапилось з пересічними поляками, військовими, службовцями, які опинились на радянській території. Тоді, за рішенням Центрального Комітету ВКП(б) від 5 березня 1940 р. війська НКВС весною того ж року у Кагині, Харкові, Твері, Биківні та інших містах знищили близько 22 тисячі польських офіцерів, поліцейських і навіть лісників - вчинивши жорстокий злочин проти людства.
У неділю, 25 квітня, у рамках вшанування жертв злочинів НКВС біля Острозького костелу було посаджено два "дуби пам'яті" на честь колишніх жителів Острога Станіслава-Людвіка Жураковського і Конрада Шепельського, яких жорстоко вбили у катинському лісі.
«Дуб пам'яті" в честь Станіслава-Людвіка Жураковського спільно посадили міський голова Тарас Пустовіт та Генеральний консул Республіки Польща в Луцьку Томаш Янік, який спеціально прибув для цього до нашого міста разом із супроводжуючими. "Дуб пам'яті" в честь Конрада Шепельського посадили голова Товариства польської культури Острожчини Володимир Філяровський та парох римо-католицької парафії Успіння Пресвятої Діви Марії в Острозі о. канонік Вітольд-Йосиф Ковалів, який зразу ж освятив посаджені деревця і встановлені пам'ятні таблиці. На урочистостях були присутні також секретар міської ради Микола Добровольський, голова Польського товариства у Луцьку Валентин Ваколюк, члени римо-католицької парафії.
Потім була відправлена заупокійна Свята Меса за всіх жертв катинського та інших злочинів, пов'язаних з Острогом, бо в "Острозькому катинському списку" є ще кілька десятків осіб - польських офіцерів, поліцейських і лісників з Острога та околиць. Присутні також молилися за загиблих під Смоленськом - польського Президента Леха Качинського та супроводжуючих його осіб.
- "Катинь - пам'ятаємо" - це вельми вагоме послання не тільки до польського народу, - говорить парох римо католицької парафії Успіння Пресвятої Діви Марії в Острозі о. канонік Вітольд-Йосиф Ковалів. - У катинському списку є не тільки поляки, а й українці, білоруси, євреї, татари і, навіть, грузини. У Катині був замордований останній довоєнний бургомістер Острога Станіслав-Людвік Жураковський. У Биківні біля Києва був убитий український сенатор польського сенату (верхня палата парламенту) Інокентій Гловацький з Острога.
Встановлено, що Станіслав-Людвік Жураковській народився 5 травня 1886 р. в Житніках біля Києва. Він був офіцером запасу Війська Польського, останнім бургомістром Острога з 1934 до вересня 1939 року. Замордований НКВС у квітні 1940 р. в Катині.
Конрад Шепельський уродженець нашого міста. Народився він 14 січня 1896 року. За професією був лікарем, здобув звання доктора медичних наук, мав військове звання поручник Війська Польського.
Не лишнім буде згадати, що наше місто було материнським гарнізоном батальйону Корпусу Охорони Пограниччя "Остріг" та 19 Полку Волинських Уланів ім. генерала Едмунда Ружицького. 17 вересня 1939 року Острог зайняли радянські війська. Прізвища острозьких офіцерів, поліцейських і лісників, котрі потрапили до совєтських таборів, полонених, і до цього часу мало відомі. Навіть тут, в Острозі, де вони жили і працювали. Жертви польських офіцерів 19 Полку Волинських Уланів ім. генерала Едмунда Ружицького та батальйону Корпусу Охорони Пограниччя "Остріг", поліцейських з Острога і навколишніх сіл є частиною великої "Голгофи Сходу". 10 квітня 2010 р. до жертв 1940 р. була додана нова - внаслідок катастрофи літака Президента Республіки Польща Леха Качинського під Смоленськом..
Надворі XXI століття. Вся прогресивна громадськість засудила злочини як фашистського, так і комуністичного режимів. Україна встановила дружні відносини зі своїми східними і західними сусідами. Острог має два міста-побратими у Польщі. Віриться, що вже ніколи на нашій землі не буде кровопролить за національною, релігійною чи будь-якою іншою ознакою. Два "дуби пам'яті" посаджені 25 квітня , навіть через сотню літ будуть не тільки нагадувати про жорстокий злочин, але й символізуватимуть навіки дружбу між двома народами, нагадуватимуть нинішнім і майбутнім поколінням, що людське життя - найбільша цінність на Землі і ніхто не має права на нього посягати.